Information about of different web hosting plans. Users submitted reviews for inmotion hosting company.

Przejścia dla pieszych

Drukuj
OSK Codex-Kraków

Kontynuując nasz kurs nauki jazdy omówimy dzisiaj jak powinien zachować się kierowca, posiadający prawo jazdy, na przejściach dla pieszych i w ich okolicy.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Natomiast przejście dla pieszych jest to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona znakami drogowymi. Znaki pionowe to D-6 i poziome P-10. W celu ostrzeżenia o przejściu jest stosowany znak A-16.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oznacza jazdę z prędkością umożliwiającą zatrzymanie się przed przejściem. Jeżeli przejście jest zasłonięte np. przez stojące nieprzepisowo zaparkowane samochody, należy zbliżać się do niego bardzo powoli, obserwując, czy z za przeszkody nie pojawi się pieszy, który może już znajdować się na przejściu.

Mając prawo jazdy pamiętajmy, że zabrania się zatrzymania i postoju pojazdu na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Przepis ten obowiązuje zarówno na skrzyżowaniach z wyznaczonymi przejściami jak i bez nich. Jest to bardzo ważne jeżeli pojazd w stosunku do poruszającego się pieszego zbliża się z tyłu ponieważ pieszy może nie widzieć zbliżającego się pojazdu.

Prowadzący kurs nauki jazdy uczą, że kierującemu zabrania się:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych;

Należy pamiętać, że manewr wyprzedzania może być spowodowany również zmniejszeniem prędkości przez pojazd jadący sąsiednim pasem.

W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia. Przepis ten dotyczy wszelkich miejsc na drodze.

Posiadając prawo jazdy kierujący musi liczyć się z tym, że pieszy świadomy posiadanego pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, może wejść na przejście dla pieszych nie zaskakując kierującego lecz zmuszając go do zmniejszenia prędkości lub zatrzymania się.

Kadra OSK Codex Kraków

Ośrodek Szkolenia Kierowców, OSK Codex Kraków: nauka jazdy, prawo jazdy w Krakowie, kursy doszkalające, kategoria A1, A, B.

Joomla 2.5 Templates designed by Textildruck