Information about of different web hosting plans. Users submitted reviews for inmotion hosting company.

Holowanie

Drukuj
OSK Codex-Kraków

Holowanie polega na ciągnięciu pojazdu silnikowego przez drugi pojazd silnikowy na połączeniu giętkim lub sztywnym.

Kierujący pojazdem holującym musi posiadać prawo jazdy.

W czasie holowania należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Prędkość pojazdu holującego na obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30km/h, a 60km/h poza tym obszarem.
 2. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania.
 3. W pojeździe holowanym musi znajdować się kierujący posiadający prawo jazdy, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający jego kierowanie (np. na lawecie)
 4. Pojazd holowany musi być połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy. Wyjątek stanowi holowany motocykl, wtedy stosujemy połączenie giętki umożliwiające łatwe odczepienie.
 5. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym.
 6. W pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym musi być sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy, a na połączeniu giętkim w pojeździe holowanym muszą być sprawne dwa układy hamulcowe.
 7. Pomiędzy pojazdami holującymi muszą być zachowane odpowiednie odległości, nie więcej niż 3m przy połączeniu sztywnym, a od 4m do 6m przy połączeniu giętkim. Połączenie musi być oznakowane pasami białymi czerwonymi- naprzemiennie lub zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.

Zabrania się holowania:

  • pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym lub zepsutymi hamulcami, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia
  • więcej niż jednego pojazdu
  • pojazdem z przyczepą
  • na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do tego celu do najbliższego wyjazdu lub punktu obsługi podróżnych.

 

Kierujący pojazdem holującym, posiadający prawo jazdy odpowiedniej kategorii do prowadzonego samochodu, odpowiada za prawidłowe holowanie. 

Kadra OSK Codex Kraków

Ośrodek Szkolenia Kierowców, OSK Codex Kraków: nauka jazdy, prawo jazdy w Krakowie, kursy doszkalające, kategoria A1, A, B.

Joomla 2.5 Templates designed by Textildruck